US1100-31
US1100-31
DESCRIPTION
12V BCI Group 31 Super Capacitor Starting Module, Peak 1,100A
Weight Lbs. – 30
Weight Kgs. – 13.6
Length – 12.99 in
Height – 8.43 in
Width – 6.81 in
Voltage – 12.0V-15.0V
Operating Temperature – -40F – 150F
CCA – 700A
Watt Hours – 24Wh
Peak – 1,100A
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
US1100-31—
Product image 1
Description
Weight Lbs. – 30
Weight Kgs. – 13.6
Length – 12.99 in
Height – 8.43 in
Width – 6.81 in
Voltage – 12.0V-15.0V
CCA – 700A
Watt Hours – 24Wh
Peak – 1,100A