RSV-S7-1600 B-Stock
RSV-S7-1600 B-Stock
  • 16 Volt Lithium Racing Battery
  • Group 34
  • Equivalent AGM Amp Hours: 60
  • Cranking Amps: 750
  • Max Amps: 1,000
  • Wattage: 3,500
  • Amp Hours: 20
  • M6 Terminal Hardware Included
  • 12 lbs.
See specifications below.
DESCRIPTION
16V BCI Group 34 Lithium Titanate Battery
Weight Lbs. – 12lbs
Weight Kgs.
 – 5.4kgs
Length – 10.24 in
Height – 7.16 in
Width – 6.89 in
Voltage – 16V
Wattage – 3,500
MAX Amps – 1,000
Energy Wh – 322
CA
– 500A
CA Pb Eq*
 – 750A
Ah
 – 20
Ah Pb Eq*
– 60
DOWNLOAD INSTRUCTIONS
*CA Pb Eq is the equivalent cranking amp output when compared to AGM
*Ah Pb Eq is the equivalent amp-hour when compared directly to AGM
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
RSV-S7-1600 B-Stock—
Product image 1
Description
  • Group 34
  • Equivalent AGM Amp Hours: 60
  • Cranking Amps: 750
  • Amp Hours: 20
  • 12 lbs.
See specifications below.
Weight Lbs. – 12lbs
Weight Kgs.
 – 5.4kgs
Length – 10.24 in
Height – 7.16 in
Width – 6.89 in
Voltage – 16V
Energy Wh – 322
CA
– 500A
CA Pb Eq*
 – 750A