PWR-S7-1600BMS
PWR-S7-1600BMS
  • 16-Volt Lithium Racing Battery
  • Built to Deliver Peak Cranking Power
  • 1,500 Cranking Amps
  • 12 Pounds
  • Accepts up to 300 Amps of Charging Current
  • Recharges in as Little as 5 Minutes
  • 587 Stud Adapter Hardware Included
Battery Management System
The built-in battery management system offers the following:
  • Overcharge Protection
  • Over-Discharge Protection
  • Short Circuit Protection
Operating Range of BMS: 10.5v-21v
Charge Current Limit: 700A
Discharge Current Limit: 1500A
DESCRIPTION
PWR-S7-1600BMS 16 Volt Racing Battery
Group 34 Casing
Weight Lbs. – 12lbs
Weight Kgs. – 4.5kgs
Length – 9.24 in
Height – 5 in
Width – 4.85 in
Voltage – 16V
Wattage – 7,000
MAX Amps – 2,000
Energy Wh – 168
CA
– 1,000A
CA Pb Eq*
– 1,500A
Ah
– 10
Ah Pb Eq*
– 30
*CA Pb Eq is the equivalent cranking amp output when compared to AGM
*Ah Pb Eq is the equivalent amp-hour when compared directly to AGM
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
-65%
PWR-S7-1600BMS—
Product image 1
Description
  • 1,500 Cranking Amps
  • 12 Pounds
Battery Management System
  • Overcharge Protection
  • Over-Discharge Protection
  • Short Circuit Protection
Charge Current Limit: 700A
Discharge Current Limit: 1500A
Group 34 Casing
Weight Lbs. – 12lbs
Weight Kgs. – 4.5kgs
Length – 9.24 in
Height – 5 in
Width – 4.85 in
Voltage – 16V
Wattage – 7,000
MAX Amps – 2,000
Energy Wh – 168
CA
– 1,000A
CA Pb Eq*
– 1,500A