PWR-S5-1200
PWR-S5-1200
DESCRIPTION
12V Lithium Titanate Oxide Battery
1200-Series Housing, Fitment Level 2 BCI Group 35
Weight Lbs. – 8.25 lbs
Length – 8.94 in
Height – 8.98 in
Width – 7.68 in
Voltage – 12V
Wattage – 5,000
MAX Amps – 2,000
Energy Wh – 240
CA
– 1,000A
CA Pb Eq*
– 1,500A
Ah
– 20
Ah Pb Eq*
– 60
M6 Terminal Hardware Included
*CA Pb Eq is the equivalent cranking amp output when compared to AGM
*Ah Pb Eq is the equivalent amp-hour when compared directly to AGM
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
PWR-S5-1200—
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Weight Lbs. – 8.25 lbs
Length – 8.94 in
Height – 8.98 in
Width – 7.68 in
Voltage – 12V
Wattage – 5,000
MAX Amps – 2,000
Energy Wh – 240
CA
– 1,000A
CA Pb Eq*
– 1,500A